Maži pajamų mokesčiai gaunantiems dideles pajamas – mokesčių sąrangos pasekmė

Verslo žinios rašo: nemaža dalis kandidatų, pernai gavusių 0,5 mln. Eur ir didesnes pajamas, deklaravo vos kelis tūkstančius ar šimtus eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM), daug mažiau nei vidutinis tokias pajamas gavęs mokesčių mokėtojas.

Pirmiausia, remiantis pateiktais skaičiais, vidutinis efektyvus GPM tarifas (vidutiniškai sumokėtas pajamų mokestis padalintas iš bendrai gautų pajamų) yra regresyvus: gaunant 0,5 mln., vidutinis tarifas 9,6%, o gavus 1,5 mln. pajamų, šis tarifas mažėja iki 5,5%.

Priežastis – pajamos apmokestinamos ne bendrai, bet atskirai pagal veiklos formą, pajamų rūšį ar veiklos pobūdį. Prie to pridėkite pagal formą, rūšį, veiklą taikomas lengvatas.

Pridedu 2020 metų Pasaulio banko duomenis apie efektyvius vidutinius pajamų mokesčių tarifus skirtinguose gaunamų pajamų rėžiuose.

Apie 10% visų apie 1 mln. eurų pajamų per metus gaunančių moka apie 5% efektyvų tarifą (geltona kreivė). Tai labai panašu į VMI straipsnio autoriams pateiktus 2023 skaičius.

Dalis moka progresyviai (kurių pajamos gautos pagal darbo sutartis) – dalis – regresyviai (kurių didesnę pajamų dali sudaro individuali veikla, nuoma pagal verslo liudijimą, dividendai, kapitalo prieaugis).

Kokį efektyvų pajamų mokesčio tarifą mokate Jūs ?

(Atsakymą sužinosite savo sumokėtą GPM padalinę iš visų savo tais metais gautų pajamų. Rezultatą padauginkite iš 100 ir gausite procentus).


Posted

in

,

by

Tags:

Komentarai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *